Eğlence ve AktivitelerKültür ve SanatMedya ve YayınEğitimCiciPediaÇocuk Rehberi
Medya ve Yayın
Cicicee /
Medya ve Yayın / Gittik Gördük / Bakırköy Botanik Parkı
 

Bakırköy Botanik Parkı

A+ A-
Tarih: 06 Haziran 2013

İncirli E-5 otoyolunun bitişiğinde, 90 bin metrekarelik alana yayılan Bakırköy Botanik Parkı, Haziran ayı başında kapılarını açtı.

Çocukların ağaçları ve bitkileri tanıması için, şehrin merkezindeki konumuyla öne çıkan parkta, 11,50 metrelik Türkiye'nin en yüksek oyun kulesi, 5 adet konuşan dinozor heykeli ve su oyun ekipmanları da yer alıyor.

E-5 karayolunun ses ve toz kirliliğini engellemek için parkın yer aldığı vadinin üzerinde uzun bir bitki duvarı  oluşturulmuş. Araç sesleri parka az çok ulaşsa da, parkın büyük bölümüne yayılan gölet ve etrafındaki yürüyüş yolu, geniş yeşil alanlar ve tematik bahçeleriyle ziyaretçilerini dinlendiren bir mekan Botanik Parkı.

Tüm dünyada botanik bahçeleri, ziyaretçilerin belli gruplamalar içinde sunulan bitkiler aracılığıyla o bitki ailesini tanımalarını, aynı zamanda bitkileri görsel bir zenginlik içinde seyretmelerine olanak sağlıyor. 


Bakırköy Botanik Bahçesi'nde, Mutfak ve Şifalı  Bitkileri Bahçesi ile çiçek renklerine ve çeşitlerine göre yapılmış 11 adet tematik bahçe alanı bulunuyor. Şiirlerde, tekerlemelerde sık duyduğumuz Gürgen, Açelya, Manolya gibi pek çok ağaç ve bitkileri yakından görebileceğiniz bahçeler parkın büyük bölümünü çevreliyor.

Ekolojik yaşamı teşvik etmeyi amaçlayan botanik parkının enerji ihtiyacının bir kısmı, parkta kurulan 3 adet  rüzgar tribünü ile sağlanıyor. Bitkileri de akşam üstü enerji tasarruflu armatürler aydınlatıyor.


Park içindeki gölet, biyolojik arıtma ile yapılmış doğal kaynak suyu ile oluşturulmuş. Ördek, kuğu ve su kaplumbağalarının yanı sıra çeşitli balıklar için de yaşam alanı olan gölette, üç adet yüzer iskele bulunuyor. Belediye yetkilileri çocukların gölete erişimini engellemek için, en geç bir ay içinde gölet çevresine korumaların yerleştirileceğini belirtiyor.

Çocuk oyun alanları


Parkın en hareketli bölümü, 11,5 metre uzunluğundaki iki oyun kulesi. Çocukların tırmanabileceği ve kaydıraklarla aşağı inebileceği, ip köprülerin de yer aldığı kulelerin çevresinde salıncak ve diğer oyun parkı aktiviteleri yer alıyor. 

Kulelerin hemen yanındaki kum zeminli oyun alanı ise, ilk günden kova ve küreğini kapıp gelen çocuklarla dolu ilgi çeken bir alan. Oyun alanında çocukların suyun hareketini oyunlarla öğrenebilecekleri çeşitli araçlar yer alıyor.

Oyun alanı çevresi ve parkın giriş bölümüde 5 adet dev dinozor yer alıyor. Ses çıkaran ve ufak sallanmalarla hareket de eden gerçek boyutlu dinozorlar, türleri hakkında bilgi veren tabelalarla tanıtılıyor.

Parkta ayrıca, göçmen kuş konaklama alanları, Pegasus atlı havuz, "Atatürk ve Çocuk" temalı bir heykel de bulunuyor. Parkın kafetarya ve sosyal tesis birimlerinin de çok yakın zamanda ziyarete açılacağı bilgisi veriliyor.

Yaklaşık 50 yaşında ağaçlara ve toplam 262 bin 563 adet bitkiye ev sahipliği yapan Bakırköy Botanik Parkı, haftanın her günü sabah 07.00’den itibaren ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Engelli ve yaşlı ziyaretçilerin parkın sağladığı  golf araçları ile gezebileceği parkta 24 saat güvenlik görevlileri bulunuyor.

Ücretsiz otopark alanı da bulunan parka toplu taşıma ile de ulaşmak mümkün.


Ziyaret saatleri: 07.00 – 23.00

Nasıl gidilir?: Metrobüs, tramvay ya da otobüs ile İncirli durağında inildikten sonra, metro çıkışından ilk sağa dönülerek otoyol kenarındaki kaldırımdan 100 metre yürüyüşle parka ulaşılabiliyor.
 
Okunma Sayısı : 16028
Son güncelleme : 04.07.2013 09:45
Fotoğraf Galerisi
"Medya ve Yayın"
bölümünde ara
ARA
Eğlence & Aktiviteler   Kültür & Sanat   Medya & Yayın   CiciPedia    

Tüm hakları saklıdır. Telif hakkı © cicicee.com 2008-2014. Bu sitenin içeriği tasdix'lenmiştir.

www.cicicee.com sitesinde yer alan her türlü yazı, resim ve illüstrasyon hiçbir şekilde basılı, ya da elektronik ortamda kaynak belirtmeden ve izinsiz olarak iktibas edilemez.

www.cicicee.com genel nitelikli bilgilendirme portalıdır ve sadece eğitim amaçlıdır. Kendiniz veya çocugunuz ile ilgili tüm sorunlarınızı mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Lütfen portalı kullanmaya başlamadan önce Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası'nı okuyun. Bu portalı kullanmanız Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası'nı kabul ettiğiniz anlamına gelir.